Kako se u Indiji komunicira bez riječi
Umjesto verbalnih odgovora, Indijci će vam različitim pokretima glave (pokušati) dati odgovor. Često su dvosmisleni, a razlika je tek u nijansama. Ako putujete u Indiju na dulji period, začudit ćete se koliko su zarazni i sami ćete se sigurno uhvatiti kako nesvjesno kimate glavom!
Kimanje glavom nastalo je u vrijeme indijskih carstava i nastavilo se pod britanskom vlašću. Kada su morali odgovarati vladarima, Indijci su oklijevali kada su trebali reći ne, u strahu od nasilne reakcije, zbog čega su neodređeno kimali glavom i pustili vladare da sami odluče što je odgovor.
Ova gesta često će zbuniti turiste, posebice kada ga dožive prvi put. Niste sigurni kima li vam netko u znak potvrdog odgovora, odmahuje glavom u znak negativnog ili samo neodređeno maše glavom!
Da? Ne? Možda?! Što vam „sugovornik“ zapravo želi reći?
Indijci općenito preferiraju neizravniji način komunikacije i vjeruju da se odnosi s ljudima mogu narušiti ako ste preizravni ili preiskreni. Preizravno iskazivanje osjećaja ili prečesto zahvaljivanje smanjuju osjećaj bliskosti i povjerenja.
Ovaj mali vodič otkrit će vam osnove indijskog kimanja glavom:
Kimanje lijevo-desno (lijevo uho prema lijevom ramenu, zatim desno uho prema desnom ramenu):
Znači „da“, „u redu“ ili „Ne, ali ne želim reći ne.“ („Ne“ je često popraćeno mrštenjem ili pomirljivim osmijehom)
Također, može biti pristojna, ohrabrujuća gesta kada slušate sugovornika, kao da govorite „razumijem“. Što je pokret brži i odlučniji, to je značenje pozitivnije.
Ovaj pokret može značiti i „hvala“ (koje nećete često čuti) ili neverbalni pozdrav, kada je popraćen osmijehom i laganim podizanjem obrva.
Vodoravno kimanje lijevo-desno (brada prema lijevom ramenu, brada prema desnom ramenu):
Znači „ne“. Brzi pokret znači konačno „ne“.
Kimanje gore-dolje:
Obično znači „da“, ali u nekim slučajevima može značiti i „ne“. Brzi pokret gore-dolje popraćen osmijehom znači „Bok! Kako si?“
Brzi pokret prema dolje znači „Dođi ovamo“. Brzi pokret prema gore znači „Odlazi.“
Mahanje lijevo-desno: Slično je kimanju lijevo-desno, ali s više poleta i s opuštenom bradom, a znači „možda da, možda ne“, odnosno niti konačno „da“ niti konačno „ne“.
Ako vam se sve ovo čini malo prekomplicirano, pogledajte neki od brojnih YouTube tutorijala. Iako nije sve tako jednostavno kako se predstavlja, korisno je za početak!