Novosti

Muzej – mjesto inspiracije, zabave i kreative

Zagreb nudi bogatu paletu muzeja koji svakome posjetitelju pružaju priliku za istraživanje različitih aspekata umjetnosti, znanosti i kulture. U ovom blog postu predstavit ćemo pet jedinstvenih muzeja koji zaslužuju vašu pažnju: Hrvatski prirodoslovni muzej, Muzej nezavršene umjetnosti, Muzej prekinutih veza, Muzej suvremene umjetnosti i Muzej čokolade. Bez obzira jeste li ljubitelj prirode, umjetnosti ili slatkih užitaka, Zagreb ima nešto za svakoga u ovim izvanrednim prostorima.

Hrvatski prirodoslovni muzej
Hrvatski prirodoslovni muzej, smješten u povijesnoj palači na zagrebačkom Gornjem gradu, jedan je od najvećih i najvažnijih muzeja u Hrvatskoj. Na istom mjestu je od 1797. do 1834. djelovalo prvo zagrebačko kazalište – Amadeov teatar. Osnovan tijekom Hrvatskog narodnog preporoda 1846. godine kao Narodni muzej, Hrvatski prirodoslovni muzej danas sadrži preko 2 milijuna primjeraka prirodnina iz Hrvatske i svijeta, uključujući minerale, fosile, biljke i životinje.
Muzej je organiziran u specijalističke odjele: Geološko-paleontološki, Mineraloško-petrografski, Zoološki i Botanički, čiji se fundus kontinuirano razvija. Posebno je značajna Zbirka krapinskog diluvija s ostacima krapinskih neandertalaca te Zbirka holotipova, a sve zbirke doprinose proučavanju evolucije i biološke raznolikosti.

Muzej također posjeduje suvremeni laboratorij za molekularne analize i bogatu knjižnicu s građom iz 17. i 18. stoljeća, a od 1992. izdaje časopis Natura Croatica za znanstvena istraživanja. Svakog ljeta atrij muzeja postaje Klupska scena Amadeo, s brojnim kazališnim predstavama, koncertima i filmovima, čime se obogaćuje kulturna ponuda Zagreba.
Vizija muzeja je postati otvoreni centar prirodoslovnih istraživanja, s posebnim naglaskom na očuvanje prirodne baštine Hrvatske. Nedavno je ponovno otvorio svoja vrata pa je pravo vrijeme da ga posjetite!


Muzej nezavršene umjetnosti

Muzej nezavršene umjetnosti, koji je osnovan pod vodstvom Kuće umjetnosti Zagreb, neprofitne organizacije posvećene promicanju umjetnosti i zanata, nudi jedinstvenu platformu na kojoj nezavršena umjetnička djela postaju vidljiva, cijenjena i otvorena za interpretaciju, otkrivajući svoje skrivene potencijale i priče. Vjeruju da svako umjetničko djelo, bez obzira na stupanj dovršenosti, nosi vrijednu priču – i da je svaka od tih priča vrijedna slušanja. Kroz prikazivanje takvih djela, žele potaknuti dijalog, introspekciju i dublje razumijevanje složenog umjetničkog puta koji često ostaje skriven.
Njihova misija je rušenje granica koje ograničavaju percepciju umjetnosti, pozivajući posjetitelje da pronađu ljepotu u nesavršenosti i prihvate nepoznato. Kroz izložbe i radionice, Muzej nezavršene umjetnosti potiče zajednicu na slavljenje raznolikosti i stalne promjene u umjetničkom izrazu, omogućujući umjetnicima, studentima i ljubiteljima umjetnosti da osjete snagu kreativnosti u njenom najizvornijem obliku.


Osim izložbi, Muzej nudi i niz radionica koje obogaćuju njihovu misiju kroz praktičan rad. Tu su radionice izrade predmeta od papirne pulpe (Papir Maše), umjetnost vezenja gdje se “slika” koncem i iglom, uvod u modni dizajn s upoznavanjem različitih tkanina, izrada kolaža gdje papir postaje glavni lik, kao i radionice pletenja i linoreza – tehnike otiskivanja na papir, drvo ili tkaninu. Kroz ove radionice, polaznici imaju priliku doživjeti i razumjeti procese kreativnog stvaranja, čak i kada ono ostaje nedovršeno.
Posjetite Muzej nezavršene umjetnosti i otkrijete ljepotu i snagu nesavršenog umjetničkog izraza. Podržavajući njihovu misiju, zajedno pomažemo očuvanju bogatstva umjetnosti, slavljenju beskonačnih mogućnosti stvaranja i poticanju ljubavi prema umjetnosti koja se nastavlja razvijati.

Muzej prekinutih veza

Muzej prekinutih veza u Zagrebu, kojeg su osnovali umjetnici Olinka Vištica i Dražen Grubišić, predstavlja poseban koncept usmjeren na prikazivanje “ostataka” propalih veza kroz predmete i priče koje simboliziraju emotivna iskustva prošlih odnosa. Izrastao iz putujuće izložbe, ovaj muzej okuplja raznoliku kolekciju predmeta, od kojih svaki priča jedinstvenu priču o vezi koja više ne postoji, čime pruža uvid u univerzalnu ljudsku potragu za razumijevanjem i prevladavanjem emocionalnih gubitaka.
Nastao iz ideje koju su Vištica i Grubišić u početku promatrali kroz prizmu šale nakon prekida njihove četverogodišnje veze 2003. godine, muzej se razvio u ozbiljan projekt. Tri godine nakon što su razmatrali ideju o muzeju preostalih predmeta iz veza, počeli su prikupljati osobne predmete prijatelja, što je na kraju dovelo do prve javne izložbe 2006. godine u Gliptoteci HAZU-a. Od tada, zbirka muzeja bila je na svjetskoj turneji, posjetivši mnoge zemlje i dobivši brojne predmete donirane od posjetitelja iz cijelog svijeta, čime je omogućeno da zbirka kontinuirano raste.
S godinama je popularnost muzeja rasla, a nakon poteškoća s pronalaskom stalnog prostora u Hrvatskoj, osnivači su odlučili otvoriti muzej privatnim sredstvima. Otvoren u listopadu 2010. godine u zagrebačkom Gradecu, postao je omiljena destinacija stranih turista, posebice zbog svoje autentične tematike i rada svih sedam dana u tjednu. Godine 2011. muzej je prepoznat na međunarodnoj razini kada je osvojio nagradu Kenneth Hudson za najinovativniji europski muzej, priznanje koje Europski muzejski forum dodjeljuje za istaknuti doprinos koji osporava uobičajene predodžbe o ulozi muzeja u društvu.

Kroz impresivnu zbirku koja sada broji više od 3.500 predmeta, Muzej prekinutih veza poziva posjetitelje na refleksiju i empatiju, pružajući im priliku da kroz donacije, bilo fizičke ili virtualne, na kreativan način prebrode emocionalne raskide. Fizički predmeti u muzeju popraćeni su bilješkama anonimnih donatora, dok virtualna zbirka omogućava korisnicima da učitaju slike i dokumente, dijeleći osobne priče i iskustva s publikom. Svaka donacija, bila ona motivirana željom za olakšanjem ili jednostavnom radoznalošću, doprinosi kolektivnom iskustvu prihvaćanja boli i traženja značenja.
Muzej prekinutih veza ne samo da bilježi intimne, često bolne priče, već i postavlja pitanje o društvenom priznanju emocionalnih gubitaka, pružajući ljudima priliku da sjećanja na izgubljene veze podijele s drugima, na način koji nadilazi privatni doživljaj i pruža osjećaj ritualne katarze. Ovaj muzej, inspiriran idejom da svaki emocionalni raskid zaslužuje svoje mjesto, nastavlja nadahnjivati i poziva sve nas na dublju introspekciju u vezi s ljudskim iskustvima koja svi dijelimo.

Muzej suvremene umjetnosti

Muzej suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu smješten je u novozagrebačkom naselju Središće, na adresi Avenija Dubrovnik 17. Ovaj značajni kulturni prostor otvoren je 2009. godine prema projektu arhitekta Igora Franića, a danas zauzima 14.609 m². MSU okuplja preko 12.000 umjetničkih djela iz različitih medija, poput slikarstva, kiparstva, fotografije, filma i instalacija, prikazujući jedinstvene radove hrvatskih i inozemnih umjetnika.
Povijest ovog muzeja započinje 1954. godine osnivanjem Gradske galerije suvremene umjetnosti, koja je tada bila smještena u palači Kulmer na Gornjem gradu. S obzirom na tadašnje ograničene prostorne kapacitete, muzejski je fundus bio ograničen, no ubrzo je proširen važnim umjetničkim radovima. Odluka o izgradnji novog muzeja donijeta je 1998. godine, a nakon natječaja izabran je Franićev arhitektonski prijedlog za novo zdanje.

Posebna značajka MSU-a je stalni postav pod nazivom Zbirka u pokretu, koja predstavlja stalno mijenjajuću kolekciju podijeljenu u tematske cjeline, kao što su “Umjetnost kao život” i “Riječi i slike.” U ovom prostoru posjetitelji mogu vidjeti i upečatljive radove poput Höllerovog dvostrukog tobogana i svjetlećeg objekta Dalibora Martinisa, a muzej nudi i bogat obrazovni program te aktivnosti za posjetitelje svih uzrasta.
Jedna od atrakcija MSU-a je impresivan LED zaslon dug 90 metara, koji dominira zapadnom fasadom i omogućuje prikaz umjetničkih video radova, dodatno privlačeći pažnju prolaznika i vozača, čineći ga jednim od najvećih takvih zaslona u ovom dijelu Europe.

Muzej čokolade
Muzej čokolade – mjesto gdje se ljubav prema čokoladi pretvara u nezaboravno iskustvo! Smješten u samom srcu Zagreba, ovaj muzej vodi vas na putovanje kroz bogatu povijest čokolade, od drevnih kultura Srednje i Južne Amerike do modernih europskih poslastica. Uživajte u degustaciji devet vrsta vrhunske čokolade, uključujući kakao zrna, 100% čokoladnu masu, tamnu, mliječnu, bijelu i ruby čokoladu, uz priliku za kušanje tekuće tamne, mliječne i bijele čokolade.
Dok prolazite kroz čarobne ambijente mistične prašume, baroknog dvorca i neobične tvornice čokolade, možete okušati svoje vještine u mljevenju kakaa na autentičnom metateu ili pjenjenju čokoladnog napitka uz molinillo. Muzej čokolade Zagreb osmišljen je kao idealno mjesto za obiteljski izlet, druženje s prijateljima ili romantično iskustvo za dvoje.
Osim razgledavanja, pridružite se radionicama pralina i vođenim degustacijama ili zavirite u naš čokoladni boutique, najbogatiju trgovinu čokolade u Zagrebu, gdje možete pronaći pažljivo birane artisan čokolade i praline domaćih majstora. Njihov je cilj vaš posjet obogatiti okusima, znanjem i uspomenama koji će vas uvijek vratiti u svijet čokolade. Posjetite ih i saznajte jesu li u tome i uspjeli!

Zagreb se ističe kao destinacija bogata kulturnim i umjetničkim naslijeđem, a svaki od pet muzeja koje smo istražili nudi jedinstveno iskustvo koje obogaćuje našu spoznaju o svijetu oko nas. Od čarobnog svijeta prirode u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju do emotivnih priča o ljubavnim vezama u Muzeju prekinutih veza, svaki posjetitelj može pronaći nešto što će ga inspirirati i potaknuti na razmišljanje. Uživajte u šarenilu iskustava koja nude Muzej suvremene umjetnosti i Muzej čokolade te ne zaboravite posjetiti Muzej nezavršene umjetnosti, gdje su ideje i kreativnost u stalnom razvoju. Posjetite ove muzeje i otkrijte bogatstvo koje Zagreb nudi, stvarajući nezaboravne uspomene na svojem putovanju kroz umjetnost, znanost i kulturu.